تست خواب در کلینیک چگونه است؟ + فیلم تست خواب

در تست خواب در کلینیک که به آن پلی سومنوگرافی (polysomnogram) نیز گفته می شود، از امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب رکورد گرفته می شود. همچنین حرکات چشم، حرکات اندام ها و میزان اکسیژن در خون تان را ثبت می کند. این اطلاعات به پزشک تان در امر تشخیص کمک می کند تا بتواند یک برنامه درمان مناسب را به شما اراده دهد.

1 8,817

تشریح تست خواب در کلینیک

اسلیپ استادی در مرکز خواب
تست خواب در کلینیک

اسلیپ استادی یا تست خواب در کلینیک (in-lab sleep study)، کامل ترین آزمایش ارزیابی خواب است که توسط متخصص اختلالات خواب صورت می گیرد. برای انجام این تست لازم است یک شب را جهت خواب شبانه در کلینیک خواب سپری کنید.

در تست خواب در کلینیک که به آن پلی سومنوگرافی (polysomnogram) نیز گفته می شود، از امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب رکورد گرفته می شود. همچنین حرکات چشم، حرکات اندام ها و میزان اکسیژن در خون تان را ثبت می کند. این اطلاعات به پزشک تان در امر تشخیص کمک می کند تا بتواند یک برنامه درمان مناسب را به شما اراده دهد.

متخصص خواب ممکن است انجام تست خواب در کلینیک را بنا به دلایل زیر به شما توصیه کند:

 • بررسی اختلالات تنفسی مرتبط با خواب از جمله آپنه خواب
 • ارزیابی رفتارها در طول خواب با توجه به اختلالات پاراسومنیا (یا خواب پریشی)
 • تشخیص نارکولپسی (حمله خواب) یا هایپرسومنیا (خواب بیش از حد) همراه با تست خواب آلودگی طی روز (MSLT)
 • تعیین یا واسنجی سطوح فشار جریان هوایی مداوم مثبت در بیماران دریافت کننده CPAP برای اختلالات تنفسی مرتبط با خواب
 • تعیین علت عدم کارایی و اثربخشی درمان اختلال خواب

برای برخی از بیماران مشکوک به آپنه انسدادی خواب، متخصص خواب می تواند به جای تست خواب در کلینیک ، تست آپنه خواب در خانه را توصیه کند. تست آپنه خواب در خانه از تجهیزات مختلفی استفاده می کند که می توانید خودتان آن ها را تنظیم کنید.

تست خواب در کلینیک راه مطمئن تری برای تشخیص بهتر اختلالات خواب است. چنانچه تصور می کنید ممکن است به انجام تست خواب نیاز داشته باشید، با یک متخصص اختلال خواب مشورت کنید.

 

آمادگی برای انجام تست خواب در کلینیک

اسلیپ استادی در کلینیک خواب
اتاق عملیاتی تست خواب در کلینیک

این نوع ارزیابی خواب، نیاز به گذراندن یک شب در یک کلینیک خواب را دارد. در این صورت، روی تختی خواهید خوابید که ممکن است شباهت به اقامت در یک اتاق هتل را داشته باشد. محیط اتاق به گونه ای تنظیم شده است که شما احساس کاملا راحتی جهت گذراندن یک شب داشته باشید. شما در شرایطی که سنسور هایی به قسمت های مختلف بدن تان متصل شده است، خواهید خوابید. این سنسورها امواج مغزی، ضربان قلب، تنفس و حرکت شما را ثبت می کنند. شما می توان جهت انجام این تست از اولین ساعات شب به کلینیک خواب مراجعه کنید.

در روز مراجعه به کلینیک خواب باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • سعی کنید تا حد امکان به طور منظم امور روزمره خود را انجام دهید.
 • از چرت زدن اجتناب کنید.
 • پس از ناهار، از مصرف کافئین پرهیز کنید.
 • دوش بگیرید و از استفاده از اسپری یا ژل های مو که می توانند ثبت خواب را مختل سازند، اجتناب کنید.

اگر به طور منظم دارویی مصرف می کنید، با متخصص خواب خود مشورت کنید. پزشک ممکن است به طور موقت از مصرف دارو را قطع کند.

هنگامی که زمان خواب در اتاق کلینیک فرا می رسد، مواردی که ممکن است در طول شب بدان نیاز داشته باشید را همراه با خود به کلینیک ببرید. خود را جهت یک شب خوابیدن در کلینیک آماده کنید. ممکن است لازم باشد موارد زیر را همراه داشته باشید:

 • لباس خواب و یا لباسی راحت برای خوابیدن
 • مسواک، خمیر دندان و نخ دندان
 • پاک کننده آرایش
 • کتاب، مجله یا هر ابزاری جهت مطالعه
 • یک دست لباس تمیز برای صبح روز بعد

هنگامی که وارد اتاق می شوید، تکنسین خواب از عادت های خواب تان می پرسد. ممکن است یک پرسشنامه برای پر کردن پیش از خواب وجود داشته باشد.

شما زمان کافی جهت تطبیق خود با شرایط اتاق را دارید تا بتوانید مانند خانه خودتان در آنجا بخوابید. در اتاق شما هیچ بیمار دیگری وجود نخواهد داشت. حتی حمام و دستشویی نیز جهت استفاده در اختیار دارید و ممکن است یک تلویزیون هم موجود باشد تا بتوانید جهت رفتن به فاز خواب، تماشا کنید.

 

فرایند تست خواب در کلینیک چگونه است؟

روش تست خواب
فرایند تست خواب

هنگامی که آماده رفتن به رختخواب هستید، تکنسین خواب، سنسور هایی را به بدن تان وصل می کند. سنسور هایی که به شما متصل می شوند، شما را در هنگام خواب رصد می کنند. این سنسور ها بدون درد هستند. در صورت داشتن آلرژی یا حساسیت نسبت به هر نوع چسب، حتما از قبل این موضوع را به تکنسین اطلاع دهید. سنسور ها، این موارد را در شما اندازه می گیرند:

 • امواج مغزی
 • فعالیت ماهیچه چانه
 • ضربان قلب
 • تنفس
 • سطوح اکسیژن
 • حرکات پا

سیم ها به اندازه ای بلند هستند که به شما این امکان را می دهند به راحتی حرکت کنید و در رختخواب بغلتید. در ابتدای تست خواب، از شما خواسته می شود که چشمان خود را حرکت دهید، دندان های تان را قفل کنید و پاها را تکان دهید. این امر بدان جهت است که اطمینان حاصل کنند سنسور ها به درستی عمل می کنند.

تا فرا رسیدن زمان خواب معمول تان، مجاز به مطالعه و یا تماشای تلویزیون هستید. هنگامی که زمان تلاش برای خوابیدن تان فرا می رسد، چراغ ها خاموش می شوند و یک دوربین ویدئویی با نور کم به تکنسین اجازه می دهد که از اتاقی نزدیک، شما را ببینید. اگر سنسوری شل شود یا لازم باشد به دستشویی بروید، تکنسین باید به شما کمک کند.

بسیاری از بیماران، به همان ترتیبی که در خانه می خوابند، خواب شان نمی برد. این ممکن است به دلیل اتصال سنسور ها یا محیط نا آشنا باشد. این امر معمولا بر نتایج تاثیری نمی گذارد. تقریبا همه افراد در طول تست خواب در کلینیک مدتی می خوابند. در اکثر موارد، جهت تشخیص اختلال خواب لازم نیست که هشت ساعت خواب کامل شبانه داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به خوابیدن در طول تست خواب در کلینیک ، داروهای خاصی برای تان تجویز شود.

در صبح روز بعد، تکنسین سنسور ها را آزمایش و سپس جدا می کند. از شما خواسته می شود که یک پرسشنامه مبنی بر کیفیت خواب و تجربه تان در کلینیک خواب پر کنید. هنگامی که بیدار شدید و سنسور ها جدا شدند، فرایند تست خواب تان کامل شده است.

 

نتایج تست خواب در کلینیک

تفسیر تست خواب
نتیجه تست خواب

اعضای تیم خواب، اطلاعات جمع آوری شده در طول تست خواب را بررسی و ارزیابی می کنند. ممکن است چندین روز تا دو هفته طول بکشد تا تست خواب شما به درستی ارزیابی شود.

تکنسین خواب، در ابتدا نمره ی تست خواب شما را با علامت گذاری مراحل خواب تان و شناسایی هر رویداد غیر طبیعی در تنفس یا حرکت پا تعیین می کند. پس از آن، متخصص اختلالات خواب، نتایج را بررسی خواهد کرد تا مشخص شود چه نوع مشکلی در رابطه با خواب شما وجود دارد. پس از تایید، متخصص اختلالات خواب تشخیص خود را ارائه می دهد. سپس با شما تماس خواهند گرفت تا درباره نتایج بحث و گفتگو کنید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره تست خواب در کلینیک و مشاوره، همین امروز با ما تماس حاصل فرمایید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

http://sleepeducation.org/essentials-in-sleep/in-lab-sleep-study/testing-process-results

منبع منبع
1 نظر
 1. کیومرث-امینی می گوید

  باسلام ضمن تشکر مطالب ارائه شده در مورد تست خواب و CPAP بسیار جالب و کامل بود.من به توصیه پزشک متخصص ریه آزمایش خون داده ام،سطح اکسیژن موجود در خون ام پائین بوده.پزشک پیشنهاد نموده که تست مطالعه خواب کامل انجام دهم. مرکز تخصصی ریه فروردین اصفهان حداقل شهریور این تست را انجام می‌دهد که زمان طولانی ست.آیا حضرتعالی مرکز دیگری را در اصفهان می‌شناسید که زودتر انجام دهد. قیمت دستگاه CPAP در بازار چقدر است؟ با تشکر قبلی. سپاسگزارم در صورت امکان پاسخ بنده را از طریق واتساب به شماره بنده ارسال فرمائید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!