اگر شب ها در خواب ناله می کنید این مطلب را بخوانید!!!

نالیدن در خواب
خواب ناله

خواب ناله که همچنین به نام کاتترنیا نیز شناخته می شود، موجب می گردد تا در طول خواب تان، ناله کنید. خواب ناله یک اختلال طولانی مدت است که اغلب شب هنگام رخ می دهد.

صدای ناله معمولا بسیار بلند است. تنفس تان به طور غیر منتظره ای در مرحله خواب ناله آهسته می شود. یک نفس عمیق و آهسته می کشید، سپس یک بازدم طولانی که شامل صدای ناله است را خواهید داشت. این صدای ناله می تواند از چند لحظه تا بیش از 40 ثانیه طول بکشد و همیشه با یک آه و یک خِرخِر خاتمه می یابد. خواب ناله اغلب در خوشه های دو دقیقه ای تا یک ساعته تکرار می شود. این خوشه های خواب ناله می تواند چندین بار در شب اتفاق بیافتد.

در این اختلال، حالت های صورت آرام است و اضطراب را بازتاب نمی کند. با وجود تولید صدای ناله، به نظر نمی رسد که خواب ناله از احساسات و عواطف فردی نشات گرفته باشد. خواب ناله ممکن است در هر موقعیتی که دراز کشیده اید، رخ دهد. اما زمانی که موقعیت خود را در رختخواب تغییر دهید، متوقف می شود. پس از آن ممکن است در طول شب مجددا باز گردد.

خواب ناله
ناله در خواب

فردی که دچار خواب ناله می شود، معمولا از تولید صدا بی اطلاع است. این رویداد برای شریک خواب، هم اتاقی یا اعضای خانواده ای که آن را می شنوند، بسیار آزار دهنده است. توصیف های دیگر برای خواب ناله عبارتند از:

  • صدای وزوز یا ترک خوردگی
  • زمزمه مکرر یک صدا
  • صدای غرش بلند

علت خواب ناله شناخته شده نیست. این اختلال هیچ ارتباطی با هیچ یک از مشکلات تنفسی ندارد. همچنین هیچ فعالیت مغزی غیرطبیعی موجب آن نمی شود. و معاینه فیزیکی هیچ مشکل پزشکی ای را نشان نخواهد داد. به نظر می رسد هیچ ارتباطی نیز بین اختلالات روحی و اختلال خواب ناله وجود نداشته باشد.

یک خواب بی کیفیت یا خستگی روزانه ممکن است منجر به بروز چنین حالتی شود. در غیر این صورت، معمولا شکایت خواب عمده ای وجود ندارد. نالیدن در خواب بیشتر موجب برهم خوردن خواب همسر یا دیگران اعضای خانواده می شود. به دنبال این وضعیت، ممکن است گرفتگی صدا یا گلو درد در صبح ظاهر شود.

خواب ناله، اغلب در طول مرحله حرکت سریع چشم (REM)  اتفاق می افتد. پنج مرحله خواب وجود دارد که یک چرخه خواب را تشکیل می دهند. شما معمولا چهار تا شش چرخه خواب را در طول یک شب کامل می کنید. مرحله پنجم چرخه خواب، REM نامیده می شود که معمولا حدود 90 دقیقه پس از خوابیدن شروع می شود. خواب REM حدود 20 تا 25 درصد از زمان خواب شما را در بر می گیرد.

اولین دوره REM تنها چند دقیقه طول می کشد. در میان چرخه های خواب، چرخه REM بیشتر از همه طول می کشد. آخرین چرخه خواب REM شما ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. این چرخه های اخیر خواب REM شامل بیشترین دوره های خواب ناله است و در طول زمان خواب غیر REM، ممکن است از بین برود.

ناله در خواب
خواب ناله

صدای ناله نیز می تواند در طی تشنج صرعی رخ دهد. این صدا به طور منظم رخ نمی دهد. یک نوع صدای ناله نیز می تواند با خروپف ایجاد شود. صدای خروپف اولیه هنگامی رخ می دهد که شما در حال دم (کشیدن هوا به داخل) هستید. اما صدای ناله هنگامی ایجاد می شود که در حال بازدم (خارج کردن هوا به بیرون) هستید. برخی از افراد هنگامی که نفس می کشند، می توانند صدای خشن، تیز، یا ترک ایجاد کنند. این رویداد، استریدور (سوت تنفسی) نامیده می شود. این امر ممکن است به طور عمده در هنگام خواب رخ دهد. اما استریدور تقریبا در هر تنفس اتفاق می افتد. و بر خلاف خواب ناله، خواب شبانه را مختل نمی سازد.

 

تشخیص و درمان خواب ناله یا کاتترنیا

خواب ناله
ناله در خواب

در صورتی که ناله در خواب، خواب شریک زندگی تان را مختل کرده، ممکن است لازم باشد به یک متخصص خواب مراجعه کنید. همچنین اگر نمی توانید به خوبی بخوابید و یا در طول روز احساس خستگی می کنید، باید به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

پزشک باید بداند زمان شروع خواب ناله در شما را بداند. پزشک همچنین باید بداند که این عارضه چند وقت یکبار رخ می دهد و چه مدت طول می کشد. پزشک را از سوابق کامل پزشکی خود مطلع سازید. و چنانچه در حال حاضر یا گذشته دارویی مصرف می کردید، به پزشک تان اطلاع دهید.

معمولا برای افرادی که دچار خواب ناله هستند، آزمایشات خاصی مورد نیاز نیست. اگر مشکل شما به شدت خواب تان را مختل ساخته، ممکن است پزشک انجام تست خواب شبانه را توصیه کند. این نوع تست، یک پلی سومنوگرافی است. تست خواب، بهترین روش برای ارزیابی خواب شماست. با توجه به نتایج این تست، پزشک قادر خواهد بود یک درمان انحصاری را برای شما طرح ریزی کند. همچنین این موضوع بسیار اهمیت دارد که پزشک بداند آیا چیز دیگری وجود دارد که موجب این مشکل خواب در شما شده است.

معمولا برای معاینه کامل تر به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده خواهید شد. این از آن حیث است که پزشک مطمئن شود مشکلات دیگر موجب خواب ناله نشده باشند. درمان خاصی برای خواب ناله وجود ندارد. تنها ممکن است لازم باشد شریک خواب تان از گوش گیر استفاده کند. در موارد شدید ممکن است نیاز باشد در اتاق دیگری بخوابد.

شاد باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

1 دیدگاه دربارهٔ «اگر شب ها در خواب ناله می کنید این مطلب را بخوانید!!!»

  1. سلام من هرشب ناله میکنم وهمه نگرانم هستند یا ازصدای ناله من که شبیه زجه هست گاهی بلند گاهی انگارنفسم دیر بالامیاد نگران میشن هرشب به هرحالتی بخوابم ناله دارم برادرم هم اینگونه هست ولی من خیلی بیشتر ناله میکنم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا