نکاتی در خصوص استفاده از سی پپ (CPAP)

درمان خروپف و آپنه خواب
دستگاه سی پپ CPAP

فشار جریان هوایی مداوم مثبت یا به اختصار سی پپ (CPAP) در خط مقدم درمان آپنه انسدادی خواب قرار دارد. درمان CPAP راه های هوایی تان را در طول شب باز نگه می دارد و جریان دائمی هوا را از طریق یک ماسک که در هنگام خواب استفاده می کنید، به آرامی فراهم می کند. این ابزار، وقفه های تنفسی ناشی از آپنه خواب را از بین می برد، بنابراین شما دیگر در خواب خروپف یا صدای خفگی تولید نخواهید کرد. بدین ترتیب، قادر خواهید بود بدون بیدار شدن در اثر کمبود اکسیژن، در طول شب خواب خوشی را تجربه کنید.

هنگامی که هر شب از CPAP استفاده کنید، در طول روز، هوشیار تر خواهید بود. خلق و خوی شما بهبود خواهد یافت و حافظه بهتری خواهید داشت. CPAP مانع از بروز مشکلات جدی سلامتی مرتبط با آپنه خواب مانند بیماری قلبی و سکته مغزی می گردد. حتی ممکن است همسر تان نیز بهتر به خواب رود، زیرا دیگر شما خروپف نمی کنید.

CPAP به همراه دستگاهی با یک لوله انعطاف پذیر و یک ماسک است. اغلب، این دستگاه ها کوچک (به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی) سبک وزن و نسبتا آرام و بی صدا هستند. شما می توانید دستگاه CPAP را روی میز کنار تخت یا روی تخت و نزدیک خود قرار دهید.

 

نکاتی برای استفاده از سی پپ (CPAP)

عوارض CPAP
سی پپ CPAP

ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا به استفاده از دستگاه CPAP عادت کنید. نکات زیر جهت بهبود کیفیت خواب شما با استفاده از سی پپ می باشد. این نکات را دنبال کنید تا خواب بهتر و راحت تری داشته باشید:

برای مدت زمان کوتاهی، در طول روز از CPAP خود حین تماشای تلویزیون یا مطالعه استفاده کنید. این امر به شما کمک می کند که به استفاده از ماسک تان عادت کنید و زمانی که می خواهید به خواب بروید، احساس طبیعی تر و بهتری داشته باشید.

CPAP را به یک قسمت روتین از برنامه خواب خود تبدیل سازید.

از CPAP هر شب و در هر بار چرت زدن استفاده کنید. به ندرت پیش می آید که استفاده از CPAP موجب کاهش کیفیت سلامتی تان شود و باعث شود که بدن تان برای درمان به سختی با شرایط منطبق گردد.

برای ارتقای میزان راحتی خود، اقدامات کوچکی را انجام دهید.

تنظیمات بند ماسک و خود ماسک را تا جایی که به آن احساس راحتی کنید، تنظیم کنید. شما همچنین می توانید از یک بالش تخت مخصوص که برای استفاده از ماسک و لوله CPAP تعبیه شده است نیز استفاده کنید.

CPAP
نمونه ای دستگاه سی پپ

حتما اطمینان حاصل کنید که ماسک تان مناسب است. شایع ترین مشکلات مربوط به CPAP زمانی اتفاق می افتند که ماسک متناسب به شما نباشد.

اگر ماسک بیش از حد بزرگ باشد، بند های نگه دارنده آن باید به شدت روی صورت تان کشیده شود. این امر ممکن است پوست شما را تحریک و یا منجر به زخم شود؛ زیرا بند منجر به ایجاد اصطکاک روی صورت تان می گردد. شما همچنین می توانید پوشش های نواری شکل نرمی را به منظور کاهش اصطکاک بند های CPAP روی پوست خود، خریداری کنید. ماسکی که بسیار کوچک است، به درستی روی صورت تان فیکس نمی شود و هوا از طریق لبه های آن نشت می کند. هوا ممکن است به چشم شما آسیب برساند. اگر در این مورد مشکلی دارید، می توانید به از یک بند یا یک ماسک دیگر استفاده کنید.

چنانچه حین به خواب رفتن، فشار زیادی را احساس می کنید، از حالت “رمپ” (حالت نزولی به صعودی) بر روی دستگاه CPAP خود استفاده کنید. حالت رمپ، فشار دستگاه تان بر روی درجه پایین قرار می دهد و در طول زمان، به تدریج آن را افزایش می دهد. قبل از این که فشار به سطح مناسب خود برسد، باید بتوانید خوابیده باشید.

برای کاهش گرفتگی بینی می توانید از یک اسپری سالین (نمکی) استفاده کنید. احتقان بینی، یکی از مشکلات شایع حین درمان با CPAP به شمار می رود. اسپری بینی یا ضد احتقان می تواند از احتقان بینی یا سینوس جلوگیری کند.

اگر از خشکی دهان، گلو یا بینی رنج می برید، از رطوبت ساز هوا استفاده کنید. بسیاری از دستگاه های CPAP یک رطوبت ساز گرم دارند. این امکان تضمین می کند که هوای گرم و مرطوب را از طریق ماسک خود نفس می کشید.

کاربرد دستگاه CPAP
دستگاه CPAP

برای تمیز کردن تجهیزات خود، یک برنامه زمان بندی منظم تعیین کنید. ماسک، لوله و بند های خود را یک بار در هفته تمیز کنید. این زمان را در برنامه خود قرار دهید تا فراموش نکنید این کار را انجام دهید.

اگر جهت یادآوری برای استفاده از CPAP خود در هر شب مشکلی دارید، از کسی تقاضا کنید که به شما کمک کند و استفاده از آن را به شما یادآور شود.

سعی کنید عضو یک گروه پشتیبانی شوید یا از کسی که به او اعتماد دارید، درخواست کنید در استفاده از CPAP به شما کمک کند و راهنمایی های لازم را بدهد. چنانچه این امر برای تان مقدور نبود، با کارکنان مرکز خواب خود مشورت کنید.

کارکنان مرکز خواب شما همیشه آماده هستند تا به شما در برنامه درمان CPAP کمک کنند. ممکن است به نوع دیگری ماسک یا دستگاه CPAP نیاز داشته باشید یا ممکن است نیاز به تغییر تنظیمات فشار هوا باشد. برخی از افراد نیز از درمان شناختی رفتاری (CBT) بهره مند می شوند. CBT می تواند به شما در شناسایی و غلبه بر ترس ها و نگرانی هایی که ممکن است مانع از خوابیدن تان در طول شب با دستگاه CPAP شود، کمک کند.

چنانچه فکر می کنید آپنه خواب دارید یا نیاز به استفاده از CPAP دارید، همین امروز با کلینیک خواب ما تماس حاصل فرمایید.

شاد و سلامت باشید.

 

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

http://sleepeducation.org/essentials-in-sleep/cpap/tips

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا