11 تا از مهمترین نکات تست خواب که هرکسی باید بداند

0 7,919

تست خواب چیست؟

 

تست خواب یا مطالعه خواب،  که همچنین پلی سومنوگرافی(Polysomnography) نیز نامیده می شود، یک آزمون بدون درد و غیر تهاجمی است که وضعیت فیزیکی شما را در طی مراحل مختلف خواب ثبت می کند.

این تست داده هایی را فراهم می کند که در ارزشیابی اختلالات  و مشکلات خواب و شکایات مرتبط با خواب ، مانند شناسایی مراحل خواب، وضعیت بدن، میزان اکسیژن خون، حوادث تنفسی، تنفس عضلانی، ضربان قلب، حرکت چشم، امواج مغزی، میزان خروپف، و رفتار خواب عمومی ضروری است.

پزشک یا متخصصان خواب ما ممکن است توصیه کنند که یک تست خواب شبانه داشته باشید تا بتوانید  متوجه اختلالاتی  که در خواب دارید باشید.

تست خواب بطور معمول در یک آزمایشگاه خواب انجام می شود که به طور خاص با تجهیزات مانیتورینگ کامپیوتری مجهز شده است. مطالعات انجام شده در محوطه اصلی کلینیک ما در آزمایشگاه خوابگاه کلینیک بهرست انجام می شود.

چه اتفاقی در طول تست خواب می افتد؟

 

آیا مایلید بدانید چه چیزی در انتظار شماست؟  در این نوشته یک پیش نمایش مختصر  در این خصوص با ارائه برخی از پیشنهادات در مورد نحوه آماده شدن برای تست خواب شما وجود دارد . لطفا در صورتی که سوالی دارید، دریغ نکنید تا قبل از تست خود به مرکز خواب ما با تماس بگیرید.

بیشتر مطالعات خواب در شب انجام می شود. پس از دریافت ارجاع و تجویز از طرف پزشک مربوطه ، کارکنان برنامه ریزی ما با شما تماس خواهند گرفت تا یک تاریخ مناسب برای شما برنامه ریزی کنند.

ما هفت روز هفته در کلینیک ، تست خواب را انجام میدهیم. همچنین برای بررسی دقیق تر برخی از تاریخچه پزشکی شما را درخواست خواهیم کرد.

از شما مقداری سوال در مورد عادات خواب خویش خواسته می شود و به شما دستورالعمل هایی داده خواهد شد تا از آنها پیروی کنید.

از شما خواسته می شود تا حدود ساعت 8:30 شب برای تست و مطالعه خواب شبانه خود به کلینیک بیایید. پس ازاینکه رسیدید به شما اتاق خصوصیتان نشان داده می شود که در آن به شما یک ویدئو  نشان داده خواهد شد که مطلع باشید در طول تست چه اتفاقاتی میافتد وانتظار چه چیزهایی را باید داشته باشید. سپس از شما خواسته خواهد شد که لباس خود را عوض کرده و لباس خوابی که با خود آورده اید را بپوشید.

تست خواب
تست خواب

پس از عوض کردن لباس، تکنسین  تست خواب (Polysomnographic Technologist) شما، که آموزش پیشرفته در انجام مطالعات خواب را در اختیار دارد، شما را به تعدادی از الکترود متصل می کند که امواج مغزی و حرکت عضلانی را در طول شب ثبت می کند.

یک میکروفون خر  و پف را ضبط می کند و دونوار کمربندی شکل در اطراف قفسه سینه و  پایین شکم پایین حرکت عضلات را در طول تنفس نظارت می کند. با وجود تمام  این تجهیزات ، اکثر مردم می گویند که اینها خواب آنها را مختل نمی کند. پس از اینکه تکنسین شما مطمئنشد که الکترود ها به درستی  نصب شده و عمل ضبط  را انجام میدهند ، چراغ ها خاموش شده و شما می توانید به خواب بروید.

شما قادر خواهید بود با تکنسین خود که دائما وضعیت شما را  از اتاق مجاور نظارت میکند صحبت کنید . اگر شما نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشتید، تکنسین در طول شب به شما کمک خواهد کرد.

اگر شما برای آپنه خواب تست می شوید، میتوانید از یک آزمایش “دوبخشی شب ” بهره ببرید.  به این صورت که در آن نیمی از  شب برای تشخیص مشکل خواب شما استفاده می شود و نیم دیگر برای تعیین بهترین راه برای درمان مشکل استفاده می شود . یا ممکن است از شما خواسته شود برای مطالعه و تست دیگری برای خواب به منظور تعیین بهترین روش برای درمان آپنه خواب خود  بازگردید.

شما صبح بیدار می شوید، معمولا حدود 5:30 یا 6:00 صبح. الکترود ها برداشته می شود و شما می توانید دوش بگیرید و لباس بپوشید. از آنجا که الکترود ها با چسب یا نوار محلول در آب اعمال می شوند، جدا کردنشان دردناک نیست.

از شما خواسته خواهد شد که پرسشنامه ای را درباره خوابتان در شب گذشته  پر کنید و پس از آن می توانید به خانه بروید.

اگر در هنگام تست خواب در شب  داروی خواب خورده بودید، اطمینان حاصل کنید که صبح روز بعد هماهنگی لازم برای رساندنتان به منزل صورت گرفته است.

چگونه می توانم نتایج تست خواب خود را دریافت کنم؟

از آنجایی که متخصصان آموزش دیده و با تجربه همه آزمایشات را تفسیر می کنند، نتایج مطالعات خود را از تکنسینی که تست خواب را روی شما انجام داده دریافت نخواهند کرد. دکتران ما این نتایج را به پزشکی که شما را موظف به انجام این تست نموده است ارائه می دهند که تقریبا هفت تا ده روزبررسی آن به طول می انجامد. پزشکتان نتایج تست خوابتان را برای شما توضیح می دهد و در صورت لزوم با شما در مورد پیگیری درمان صحبت می کند.

اگرتست خواب شما توسط یکی از متخصصان خواب ما دستور داده شود، شما از نتایج و هرگونه پیگیری درمان که ممکن است در زمان بعدی مراجعه به مطب ضروری باشد مطلع خواهید شد.

اگر پس از صحبت با پزشک خود، مایل به دریافت کپی تست خواب خود بودید ، با ما تماس بگیرید.

تست خواب
تست خواب

چه چیزهایی باید هنگام مراجه تست خواب به همراه داشته باشم؟

 

1-کارت شناسایی و دفترچه بیمه

2-پیژامه ،لباس خواب یا هر گونه لباس راحتی، ترجیحا با یک دکمه پایین جلو.

3-بالش و پتو مورد علاقه تان. ما بالش  و پتو برای شما آماده کرده ایم و به شما ارائه داده خواهد شد، اما  اگر وسایل خودتان ممکن است به شما در بهبود خواب کمک کند انها را بیاورید.

4-لوازم بهداشتی مانند مسواک، خمیر دندان،  شانه یا برس

5-لباس برای روز بعد

6-داروهای مورد نیاز و داروهای مصرفی تان

7-یک کتاب یا هر مواردی برای خواندن

 

چه روزی باید تست خواب را انجام  دهم؟

در روز تست خوابتان موهای خود راشسته و خشک کنید. از محصولات مو، مانند ژل ها، اسپری های مو یا نرم کننده های قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است مانع خوردن الکترودها به پوست سرتان شود.

لاکن ناخن ویا ناخن مصنوعی را از حداقل دو انگشت پاک کرده و بردارید. اکسیمتری(oximeter) که روی انگشت شما قرار میدهند برای این است که سطح اکسیژن خون را کنترل کند و این اطلاعات را از طریق ناخن می گیرد.

آرایش نکنید چون بعضی از الکترودها روی صورت هستند، صورت باید به نحوی تمیز باشد که خوب اتصال برقرار شود.

به طور کلی، از شما خواسته می شود که داروهای  معمول خود را  به همان صورت  مصرف کرده و ادامه دهید.  اما اگر  قرار باشد در روز تست تغییری در داروهایتان صورت بگیرد، پیش از آن شما  را مطلع خواهند کرد.

در روز تست خواب حواستان باشد از بعد از ظهرخوردن نوشیدنی های های کافئین دار ( نظیر چای و قهوه) پرهیز کنید.

اگر دکتر برایم  یک دستگاه  سی پپ(CPAP) تجویز کند چه؟

اگر شما در معرض آپنه خواب ( قطع تنفسی هنگام خواب)هستید، ممکن است پزشک برای شما یک دستگاه CPAP )(Continuous Positive Airway Pressure ، تجویز کند. این درمان رایج و موثر، فشار هوای مورد نیازبه مجاری تنفسی را از طریق دستگاهی که میدمد تامین میکند.

CPAP
CPAP

جریان هوای دستگاه CPAP از طریق  ماسکی که بر روی چهره شما قرار می گیرد و بینی و یا بینی و دهان را میپوشاند . این هوا به عنوان یک آتل عمل می کند تا  مسیرجریان هوا را در طول خواب باز نگه دارد، و اجازه می دهد تنفس منظم تر شود. خروپف متوقف می شود و خواب آرام ترمیم می شود. عوامل خطرناک در ارتباط با آپنه خواب به طور قابل توجهی کاهش می یابد به خصوص زمانی که CPAP که استفاده میکنید توسط پزشک تجویز شده باشد.

شما میتوانید از مشاوران حرفه ایی ما ، آموزش، و هر گونه پشتیبانی در خصوص  نحوه استفاده از CPAP را دریافت کنید.

برای تست خواب به کجا مراجعه کنم؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلینیک های خواب و اخذ نوبت برای انجام تست خواب یا برای کسب نوبت ویزیت فوق تخصصی اختلالات خواب اینجا کلیک کنید.

منبع منبع 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Content is protected !!